Praha neprodlouží povolení na opravu Libeňského mostu, čeká na verdikt ministerstva | E15.cz

Praha neprodlouží povolení na opravu Libeňského mostu, čeká na verdikt ministerstva

Praha neprodlouží povolení na opravu Libeňského mostu, čeká na verdikt ministerstva
13. června 2016 • 14:20
Pražský magistrát přerušil řízení, na základě kterého mělo být znovu prodlouženo povolení k diskutované přestavbě Libeňského mostu. Úřad počká na výrok ministerstva kultury, které řeší návrh na prohlášení mostu památkou. Vyplývá to z dokumentů, které magistrát zveřejnil na webu. Dokud ministerstvo nerozhodne, nesmí město s opravou mostu začít.

Most, který spojuje Holešovice a Libeň, je v dezolátním stavu a město zvažovalo jeho zbourání. U laické i odborné veřejnosti to ovšem vyvolalo vlnu nevole. Zastupitelstvo nakonec demolici odmítlo, Libeňský most chce zrekonstruovat. Do dění se ale vložilo ministerstvo kultury. Dokud nerozhodne, musí Praha s mostem nakládat tak, jako by už kulturní památkou byl. Zahájení prací je tak v nedohlednu.

Podle posudků je Libeňský most, který vychází z návrhu slavného architekta Pavla Janáka, v nejhorším stavu ze všech pražských mostů. Náklady na opravu a rozšíření město odhadlo na zhruba dvě miliardy. V roce 2009 vydaly úřady stavební povolení. Stavba měla začít do dvou let, jinak by povolení propadlo. Práce ale nikdy nezačaly. Úřad povolení jen opakovaně prodlužoval.

Most začal sloužit v roce 1928. Od té doby nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Kvůli havarijnímu stavu je na mostě omezen provoz.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí